Bohužel s rostoucím trhem roste i insolvence jednotlivců, tak dražeb konaných dle zákona číslo 26/2000Sb. jako dražeb nedobrovolných, je čím dál více. Navrhovatelem takovýchto dražeb je dražební věřitel.
Ve světle výše uvedeného se vlastníci nemovitostí přiklánějí raději k tradičnímu přímému prodeji prostřednictvím realitní kanceláře, protože většinou ani neví, že je zde další možnost prodeje formou aukce. Aukce je proto často chybně ztotožňována s dražbou.
Jelikož je dražba širokou veřejností považována za „donucovací prostředek“, prodejci se raději této formě prodeje vyhnou, pokud nemají dostatečné informace. V lepším případě je aukce považována za něco exkluzivního sloužícího k prodeji uměleckých děl nebo obrazů.
Dalším důvodem, že není prodej formou aukce nemovitostí na vzestupu je, že klasický prodej formou realitních společností je procesně více zažit, a velké množství realitních makléřů není ochotno modernizovat své způsoby prodeje. Velké množství realitních kanceláří není nastaveno tak, aby prodala nemovitost za nejvyšší cenu. Tento prodej trvá déle a příprava aukce zabere nějaký čas.
Realitní společnosti naopak nakupují nemovitosti v insolvenčních dražbách, aby je mohly dále vyklidit, vymalovat, provést základní rekonstrukci, nabízet a prodat se ziskem. Spolupracují a lobují s bankami a zajištěnými věřiteli, aby podali návrh na prodej nemovitosti mimo aukci nebo dražbu.
Nový inovativní způsob našich klientů je v tom, že se nebojí nabídnout svým zákazníkům prodej nemovitosti formou elektronické aukce. Prodejce tento způsob nestojí nic, a navíc získá mnohdy i 150% původně požadované ceny. Služby dražebníka a současně realitního makléře zaplatí formou aukční jistoty kupující. Naše společnost pomocí systému MultiBid zprostředkuje týdně desítky takovýchto aukcí za více jak deset milionů korun.